064 / 8505 285

Šta nam donosi PHP7?

[:sr]Šta očekujete od nove verzije PHP-a?

Prethodna stabilna verzija PHP-a je 5.6, a verzija 6 je svojevremeno postojala kao eksperiment, od koga se odustalo i koji nikada nije stigao do finalne faze. Zbog toga je razvojni tim odlučio da se nova stabilna verzija PHP-a razvija pod narednim brojem, u ovom slučaju 7.

Testiranja sa predfinalnim verzijama su pokazala veoma značajan skok performansi. Za to je zaslužan upravo novi Zend engine koji ima mnoštvo unapređenja kada je upotreba memorije u pitanju, a tu je i just-in-time compilation (JIT), koji omogućava da se kompajliranje radi gotovo u isto vreme kada i izvršavanje, umesto da se na izvršavanje čeka.

Evo kratkog pregleda šta nam od zanimljivosti, unapređenja i novih funkcionalnosti donosi:

Šta smo dobili novom verzijom?

Brzinu

Naporan rad developera se napokon isplatio. Developeri su uspeli da napokon smanje potrošnju memorije i povećaju performanse. PHP 7.0 je duplo brži u odnosu na prethodnu verziju PHP 5.6. Ovo nije samo priča nego to pokazuju i razni benchmark testovi. PHP 7 je testiran na Drupalu i WordPress-u i tu je pokazao svoje rezultate. Tako da je ovo sjajna vest za korisnike WordPress-a.

benchmark

 

Deklaracija promenljive

Sad možete da deklarišete i tip promenljive koji se očekuje recimo u nekoj funkciji

function stringTest(string $string) {
    echo $string;
 }
stringTest("definitely a string");

ErrorHandling:

Zadatak developera će biti bitno olakšan jer novi PHP 7 omogućava da fatalne greške uhvatimo postavljanjem izuzetaka.

Izuzeci su podeljeni u dve vrste:

  1. traditional exceptions
  2. engine exceptions.
function add(int $left, int $right) {
    return $left + $right;
 }
try {
     echo add('left','right');
 } catch (\TypeError $e) {
     // Log error and end gracefully
     echo $e->getMessage(), "\n";
     // Argument 1 passed to add() must be of the type integer, string given
 } 

Spaceship operator <=>

Kombinovani uporedni operator postoji u mnogim programskim jezicima, a od sada i u PHP-u. Služi za poređenje vrednosti, ukoliko je jednako vraća 0, ukoliko je levi veći 1, ukoliko je desni veći vraća -1.

Ovo je samo jedan jako mali deo onoga što nam nova verzija PHP-a nudi. Zato pokušajte, istestirajte.[:]