064 / 8505 285

Ponosni smo što smo deo najvećeg instituta: 70 godina od osnivanja Instituta za nuklearne nauke Vinča

Institut za nuklearne nauke “Vinča” danas je u Skupštini Srbije, gde je i osnovan, obeležio 70 godina postojanja.

Akademski hor “Obilić” otpevao je na početku obeležavanja jubileja državnu himnu Srbije “Bože, pravde”. Direktorka instituta “Vinča” Milica Marčeta Kaninski rekla je da Institut multidisciplinaran i ima 800 zaposlenih, od kojih su 532 doktori nauka i doktoranti.

“Mi smo pravi naučni grad, armija najobrazovanijeg kadra naše zemlje. Ne postoji problem koji naši ljudi ne umeju da reše”, rekla je dr Milica Marčeta Kaninski direktorka Instituta za nuklearne nauke “Vinča”.

Predstavnici Instituta uručili su plakete predsedednici Skupštine Srbije Maji Gojković i premijerki Srbije Ani Brnabić, kao i Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i Univerzitetu u Beogradu.

Premijerka je svoje obraćanje počela rečima “poštovani najpametniji ljudi u Srbiji” i kazala da je to vodeća institucija ne samo u Srbiji, već i u Evropi i da je ponosna što je predsednica Vlade “zemlje koja ima ‘Vinču’ “.

“Vi niste stajali, nastavili ste da promovišete nauku, najbolje vrednosti našeg društva i nastavili ste da promovišete Srbiju. Srbija vam mnogo duguje”, rekla je Brnabić i dodala da Vlada mora da radi da se izvrsnost Instituta nastavi i da “Vinča” treba da bude stub razvoja Srbije.

Ona je kazala da je neophodno da nauka i privreda saradjuju, ali da se “ta kopča” u Srbiji izgubila i da treba povratiti tu “kopču”, koju prema njenim rečima, “Vinča” nije izgubila.

“To kako vi radite sa privredom, treba da naučimo da našu privredu da radi sa institucijama”, rekla je Brnabić i dodala da zna da “malo fali” da se napravi tako tehnološki uspešna Srbija koja će se takmičiti sa svetom.

Potpredsednik SANU Zoran Popović rekao je da je “Vinča” dala 18 akademika i nekoliko predsednika Akademije.